EtnoFest Lysá Hora 2017 sa konal 3.  a 4. júna v nádherných priestoroch Rekreačného areálu Lysá Hora vo Vyšnom Kazimíre v okrese Vranov nad Topľou. Projekt realizovalo Združenie obcí pod hradom Čičva s podporou Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Zámerom podujatia bolo odprezentovať a odpropagovať tradičný život ľudu v obciach regiónu Čičva v rámci realizácie projektu Spoločné kultúrne a prírodné dedičstvo v povodiach Wisloku a Ondavy.

EtnoFest GASTRO a EtnoFest SPEV

O gastronomický zážitok a neskôr zároveň aj o bohatý kultúrny program sa postarali folklórne súbory z regiónu Čičva.

Menovite:
Fsk Konopianka – Žalobín navarili plný kotlík fazuľovej polievky s údeným mäsom.


Fsk Potoky – Nižný Hrabovec pripravili vyše 600 „holúbkov“ , teda plnenej kapusty.


Fsk Verbina – Sedliská ponúkali šišky „kreple“ s džemom, tvarohom a jahodovou penou.


Fsk Ondavanka – Kladzany navarili „šviatkovú“ kapustovú polievku.


Fsk Kazarinka – Ondavské Matiašovce pripravili hubovú mačanku v chlebovom bochníku a „zamešku“,  teda kukuričnú kašu so spraženým maslom.


Fsk Tovarňanka – Tovarné ponúkali zemiakové placky „nalešniki“ a zemiakove lokše.

Folklórne súbory boli rozmiestnené pomerne blízko seba na šiestich stanovištiach, kde ponúkali svoje výborné jedlá.      V každom z nich vládla mimoriadne dobrá a pohostinná atmosféra.

Milí, usmievaví ľudia ponúkali s láskou pripravené dobroty. Gastronomický zážitok obohacovali už počas varenia a predávania jedla svojim speváckym a tanečným talentom.

O jedlo bol obrovský záujem, o čom svedčí aj fakt, že obrovské množstvo pripraveného jedla sa pomerne rýchlo „vytratilo“. A menej šťastným, ktorí prišli neskoro, sa neušlo „na koštovku“ všetko. Za jedlo sa neplatilo priamo eurami, ale žetónmi s logom festivalu, ktoré si návštevnici mohli zakúpiť pri vstupe do areálu. Cena jedného žetónu bola 0,50 eur.

Jednotlivé folklórne súbory sa v poobedňajších hodinách spoločne stretli na javisku amfiteátra, kde sa postupne každý    z nich predviedol v pásme 7-8 minút.

EtnoFest REMESLÁ

Prezentáciu rôznych ľudových remesiel si návštevníci mohli pozrieť počas prechádzky areálom. V ôsmich rôznych stánkoch sa nachádzali nádherné, s láskou vyrobené výrobky, ktoré boli aj na predaj. Niektorí remeselníci priamo na mieste predvádzali výrobu svojich diel.

Menovite:
Anna Lipkošová – ponúkala tkané koberce a zdobené medovníky
Ján Babenský – drevené plastiky
Soňa Košarová – plstenie a kraslice
Gabriela Mrusková – patchwork a hračky z textílií
Mária Toroková – handrové bábiky a vankúše
Miroslav Jenčo – ľudové kroje
Alexander Orlík – vitráže, výrobky z dreva, drôtu a skla.
Eduard Adam – prútené košíky

EtnoFest TANEC a EtnoFest HUDBA

V rámci EtnoFestu sa mohli návštevníci podujatia zastaviť v tzv. „folklórnom tanečnom dome“, kde prebiehala výučba dvoch tradičných ľudových tancov – rytmický Bašistovský tanec a párový Zámutovsky čardáš.

Lektormi boli Ondrej Varga a Ivana Joneková z FS Vranovčan. Návštevníci podujatia sa s radosťou do tanca zapájali a treba uznať, že im to išlo na výborne.


O hudobný doprovod sa postarala ľudová skupina FS Vranovčan. Menovite: Ondrej Šinaj – husle, primáš, Radovan Pristáš – basa, Rastislav Majoroš – viola, kontra, Milan Jarka – cimbal a Peter Gális – akordeón.

EtnoFest DETI

Samotný areál Lysá hora ponúka skvelé prostredie pre rodinky s deťmi. Deti majú k dispozícií obrovský areál, kde sa môžu vybehať a vyšantiť. Rôzne hojdačky a preliezačky ponúkajú množstvo podnetov na zábavu.

V rámci EtnoFestu bol k dispozícií aj kútik pre deti, kde si najmenší účastníci pod dohľadom animátora Michala Keruľa vyskúšali tradičné dedinské hry a súťaže. Napríklad: miesenie a pečenie cestových placiek, hravú heraldiku – teda zostavovanie a maľovanie erbov podľa vlastnej fantázie, streľbu z gumipušky, hod kruhu na terč, pílenie a rúbanie dreva alebo preteky v behu vo vreci.

EtnoFest HOSŤ

Vrcholom večera bolo 45 minútové vystúpenie poľského folklórneho súboru Ziemia Sanocka z Nowosielec. V tomto prípade platí doslova “Iný kraj – iný mrav”. Poľský folklórny súbor vynikal nielen svojimi špecifickými krojmi, ale aj nádherným vystúpením.