Stretnutie vzniklo na základe projektu „Spoločné kultúrne a prírodné dedičstvo v povodiach Wisloku a Ondavy“. Cieľom projektu je zvýšenie turistickej atraktívnosti Karpatského regiónu, a to udržateľným rozvojom kultúrneho a prírodného dedičstva, vybudovaním spoločnej turistickej ponuky a zvýšením využitia územia turistami, ale aj miestnymi obyvateľmi.

Akcia sa konala v Zámutove na Bilikovej chate, ktorá je zasadená v nádhernej prírode Slanských vrchov. Drevená zrubová chata výborne dotvorila ľudovú atmosféru celej akcie.

Aktivity projektu sú veľmi široké. V lete sa konali zážitkové akcie ako splav Ondavy či konský rajd. Spoznávanie histórie sa konalo na akcii na hrade Čičva. Ďalšia časť projektu je zameraná na vzdelávanie sa v oblasti folklóru.

Folkloristi z ľudového súboru Ondavka z Hencoviec boli v Poľsku učiť poľských priateľov tradičné starodávne tance, konkrétne  čerianu, ľapkanu a schádzanú. Tieto tance pochádzajú z okolia Hanušoviec nad Topľou.

Poľskí folkloristi prišli počas víkendu recipročne naučiť folkloristov zo súboru Ondavka ich tradičný ľudový tanec. Tento tanec je určený pre páry. Je zaujímavý tým, že má náročné párové točenie. Je to skutočne dynamický tanec. Zo začiatku mali slovenskí folkloristi rešpekt, pretože podobné tanečné prvky ešte nikdy neskúšali. Postupným precvičovaním tanec výborne zvládli. Celé stretnutie sa nieslo vo veľmi pozitívnom a energickom duchu.