Bežný, letný deň je pri rieke Ondava pokojný. Stretnete tu väčšinou pár rybárov, ktorí v tichosti čakajú na svoje úlovky, alebo zopár rekreantov prechádzajúcich sa popri rieke. V jeden teplý augustový deň to na rieke Ondava ožilo a to vďaka Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Projekt realizovalo Združenie obcí pod hradom Čičva.

Úsek splavovania bol vybraný tak, aby bol vhodný aj pre úplných začiatočníkov, ale napriek tomu bol veľmi pestrým a zaujímavým. Splavovania Ondavy sa zúčastnilo 15 lodí. Splav začínal na Veľkej Domaši, kde je vodná hladina pokojnejšia, čo dalo neskúseným účastníkom príležitosť na natrénovanie si vodáckych zručností.

Úsek splavu spod hrádze Veľkej Domaše až do Hencoviec je veľmi pekný a pestrý. Obsahuje pokojné úseky, ale aj také, kde zažijete trochu adrenalínu. Samozrejme toto platí len za normálnych podmienok. V stave po búrkach je Ondava úplne inou riekou. Hladina rieky zvýšená o 20-30 cm tok vody neskutočne zrýchli, čím sa úsek stáva nesplavným, respektíve splavným len pre naozaj skúsených vodákov.

Po splavení pokojného úseku nasledovalo prenesenie lodí cez hrádzu. Tu bolo treba dávať pozor nie na vodu, ale na premávku, pretože presun sa konal cez frekventovanú cestu.

Vodákov pri brehu Ondavy vítal starosta obce Slovenská Kajňa , ktorý pre účastníkov splavu pripravil občerstvenie. Prestávka padla všetkým účastníkom vhod. Mohli si nielen oddýchnuť, občerstviť, ale aj vymeniť si dojmy a zážitky.

Druhá časť splavu bola o niečo adrenalínovejšia, pretože na vodnom toku boli zákruty a menej priehľadný tok. Napriek tomu prebiehal splav podľa plánu a bez väčších problémov. Len jedna posádka sa nechtiac vykúpala, avšak brali to športovo a na ďalší splav sa veľmi tešili. V Sedliskách pod hradom bol pre účastníkov zabezpečený obed, po ktorom nasledovala posledná časť splavu do cieľa cesty – do Hencoviec.

Niektorí účastníci sa splavovania Ondavy zúčastnili po prvýkrát. Prišli spoznať okolie svojho bydliska z iného pohľadu. Mali veľké očakávania z poznania neznámeho, ale zároveň veľký rešpekt zo splavu, ako to celé zvládnu. Samotná jazda vyskúšala hlavne tímové myslenie. Posádka, teda obe osoby, museli byť zladené vo veslovaní, aby predišli prevráteniu sa.

Skúsení vodáci sa na každý splav veľmi tešia. Ako tvrdia, každý splav je aj pre nich nový splav a vždy vás môže niečo prekvapiť.  Splavovanie nie je len letnou zábavou. Skúsení vodáci obdivujú krásy Ondavy aj počas roka. Na jar obdivujú  prebúdzajúcu sa prírodu, v lete si užívajú horúce slnečné lúče a na jeseň zas krásu padajúceho farebného lístia. Vždy prvého mája chodia vodáci rieku Ondava čistiť od naplavených odpadov, aby sa jej za všetky pekné chvíle na vode revanšovali. Aj počas nášho splavu vyzbierali niekoľko vriec odpadu.

Ak by ste mali záujem o zorganizovanie podobnej akcie, nie je to žiaden problém. Stačí kontaktovať spoločnosť Alcea.sk. Dohodnete si termín, čas a oni vám na miesto štartu donesú lode. Samozrejmosťou je inštruktáž, ako lode ovládať, ako sa na vode správať, ako sa vyhnúť problémovým miestam a situáciám tak, aby ste v bezpečí doplávali až do vášho cieľa. Vašou starosťou je len vaša doprava na miesto štartu.

Po skončení akcie boli účastníci splavovania uťahaní, ale pyšní a šťastní, ako úspešne celé podujatie zvládli.