Občianske združenie Pro futuro hradu Čičva a Združenie obcí pod hradom Čičva zorganizovali na hrade Čičva akciu s názvom „Život na hrade“. V rámci programu si mohli malí aj veľkí návštevníci nielen pozrieť, ale aj vyskúšať tradičné remeslá, jazdu na koni, lukostreľbu či hod sekerou. Pre tých najmenších boli pripravené aj ďalšie zaujímavé aktivity.

Napriek nepriaznivému počasiu akcia prilákala množstvo návštevníkov, ktorí mali záujem pozrieť si, ako kedysi vyzeral život na hrade Čičva.

O skutočne dobovú atmosféru sa postarala hudobná skupina KarpaTon.

Skupina historických šermiarov Cohors predviedla niekoľko napínavých vystúpení. Návštevníkom predviedli, ako kedysi vyzerali šermiarske súboje s postupným vyraďovaním rytierov, až kým sa proti sebe nepostavili tí najlepší z najlepších.


Predviedli aj rôzne skupinové stratégie a formácie, ako sa skupina rytierov spoločne bránila v boji proti nepriateľovi.

Nakoniec sa uskutočnil súboj o naozajstnú princeznú. Šermiari vybrali z davu niekoľko odvážnych mladých rytierov aj princeznú. A odohral sa boj 🙂

Mladí odvážlivci si mohli neskôr skúsiť aj hod sekerou či lukostreľbu. Zistili, že to nie je také jednoduché, ako to na prvý pohľad v rozprávkach a filmoch vyzerá.

V rámci programu vystúpila Sokoliarska skupina Horus z Košíc.

O jazdu na koni pre tých najmenších sa postarali priatelia z Ranču Breziny. Pre deti bola jazda na koníkovi obrovským zážitkom.

Súčasťou akcie boli aj remeselné trhy tak, ako to kedysi bolo v podhradí. Šikovní remeselníci priamo na mieste vyrábali rôzne handmade výrobky, ktoré ste si mohli samozrejme aj zakúpiť.V akcii ste mohli vidieť napríklad kováča, brašniara, šperkárov. Zakúpiť ste si mohli aj šité výrobky, čerstvý včelí med, keramiku a mnohé ďalšie suveníry.

Vstupné na akciu bolo dobrovoľné a finančný výťažok bude použitý na záchranu a obnovu hradu Čičva.

Projekt sa realizoval s podporou Programu cezhraničnej spolupráce Intereg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.